300621-3

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Kurulu 33. Toplantısı, 29 Haziran 2021 tarihinde TYÇ Kurulu Başkan Vekili Enis BAĞDADİOĞLU başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Toplantı, son Kurul toplantısından bu yana yürütülen çalışmalar hakkında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Dairesi Başkanı Osman Seçkin AKBIYIK tarafından yapılan bilgilendirmeyle başlamıştır.

 300621-4

Toplantıda, TYÇ Yönetmeliği gereğince hazırlanması gereken mevzuat düzenlemeleri hakkında Kurul üyelerine bilgilendirme yapılmış ve önümüzdeki dönemde bu kapsamda gerçekleştirilecek çalışma takvimi değerlendirilmiştir. Hazırlık çalışmaları tamamlanan “TYÇ’nin Güncellenmesine İlişkin Usul ve Esaslar” Kurul üyelerinin görüş ve değerlendirmelerine sunulmuş, oybirliğiyle onaylanmıştır.

300621-5 

Toplantının ikinci bölümünde Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması Projesi (TUYEP) kapsamında düzenlenmesi planlanan TYÇ ile ilgili eğitimler hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

 TUYEP kapsamında görevli Uzman Gerard Madill tarafından yapılan bilgilendirmede eğitimlerin kapsamı, içeriği, süresi ve takvimine ilişkin detaylar paylaşılmış, Kurul üyelerinin bu konudaki önerileri değerlendirilmiş ve eğitim planı uygun bulunmuştur.

 300621-6

Toplantının son bölümünde ise MYK’nın 21 farklı yeterliliğin TYÇ’ye yerleştirilmesine yönelik başvurusu değerlendirilmiştir. Kurul, TYÇ Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İnceleme Raporları doğrultusunda, 21 yeterliliğin TYÇ’ye yerleştirilmesine karar vermiştir. Bu kararla, TYÇ’ye yerleştirilen yeterlilik sayısı 51’a yükselmiştir.

300621-7