Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Kurulu 35. Toplantısı, 9 Kasım 2021 tarihinde Kurul Başkan Vekili ve TÜRK-İŞ temsilcisi Enis BAĞDADİOĞLU başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

 091121-2

Toplantı gündem maddeleri uyarınca, Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Kalite Güvencesinin Sağlanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağına yönelik olarak iletilen kurumsal görüş ve değerlendirmelerin istişare edilmesi ile başlamıştır. Değerlendirmeler sonucunda ihtilaflı hususlarda uzlaşmaya varılmış, bir sonraki toplantıda taslağın nihai hailinin oylamaya sunulması kararlaştırılmıştır.

 091121-3

Toplantının ikinci bölümünde Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan önceki öğrenmelerinin tanınması süreçlerine ilişkin bilgilendirme etkinliği hakkında Kurul üyelerine bilgi verilmiştir.

091121-4

Toplantının son bölümünde ise MYK’nın 19 farklı yeterliliğin TYÇ’ye yerleştirilmesine yönelik başvurusu değerlendirilmiştir. Kurul, TYÇ Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İnceleme Raporları doğrultusunda, 19 yeterliliğin daha TYÇ’ye yerleştirilmesine karar vermiştir. Bu kararla, TYÇ’ye yerleştirilen yeterlilik sayısı 89’e yükselmiştir.