TYÇ Kurulu 39. Toplantısı 03 Ekim 2022 tarihinde Çamlıdere Semerkand Hotel'de gerçekleştirilmiştir.

Toplantı Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Sn. Adem CEYLAN başkanlığında gerçekleştirilmiştir. Gündem maddeleri uyarınca toplantıda ilk olarak TYÇ Dairesi Başkanlığı ve Türkiye Yeterlilikler Sisteminin ve Çerçevesinin Uygulanması Projesi (TUYEP) kapsamında görevli Uzman Gerard Madill tarafından hazırlanan TYÇ Araç Seti ele alınmış ve üyelerin değerlendirmelerine sunulmuştur. İlgili bireylere TYÇ’ye yönelik konular hakkında bilgilendirme sunmak amacıyla hazırlanan TYÇ Araç Seti, faaliyet konularının tümünü bir arada sunan bütüncül bir yaklaşımla hazırlanmıştır.

Toplantının ikinci gündem maddesi uyarınca güncellenen Yükseköğretim Kurulu Yeterlilik Tür Belirleyicileri üyelerin değerlendirmelerine sunulmuş ve onaylanmıştır.

Toplantının son gündem maddesi kapsamında ise TYÇ’ye yerleştirme başvurusunda bulunulan yeterlilikler Kurul üyelerinin değerlendirmelerine sunulmuştur. Yeterliliklerin Türkiye Yeterlilikler Çerçevesine Dâhil Edilmesi Sürecinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ve TYÇ Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İnceleme Raporu doğrultusunda başvuru konusu yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmesine oybirliğiyle karar verilmiştir.

Böylece MYK sorumluluğunda bulunan 100 farklı yeterlilik TYÇ’nin ilgili seviyelerine yerleştirilmiştir. Bu kararla birlikte TYÇ’ye yerleştirilen yeterlilik sayısı 382’ye yükselmiştir.

TYÇ’ye yerleşen yeterliliklerin listesine bu adresten erişilebilmektedir.

Toplantıya katılım sağlayarak değerli görüş ve önerilerini paylaşan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.