232121-1

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi’ne (TYÇ) yönelik 10 yılı aşkın süredir yürütülen çalışmaların nihai hedefi, öğrenme kazanımları ile tanımlanmış, TYÇ ve AYÇ seviyeleri belirlenmiş, birbirleri ile karşılaştırılabilen kalite güvencesi sağlanmış yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmesidir. Bu nedenle, TYÇ ile ilgili süreçlerin en önemlisi TYÇ kapsamındaki yeterliliklerin çerçeveye yerleştirilmesi aşamasıdır.

Yeterliliklerin Türkiye Yeterlilikler Çerçevesine Dâhil Edilmesi Sürecinde Uygulanacak Usul ve Esaslara göre yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmesi için sağlanması gereken 3 ölçüt bulunmaktadır:

Yeterlilik, Türkiye Yeterlilikler Veri Tabanı’ nda yer almalıdır,

Yeterlilik formu, ilgili yeterlilik tür belirleyicisiyle uyumlu olmalıdır,

Yeterliliğin kalite güvencesi sağlanmış olmalıdır.

Yeterlilikler, uygulama aşamasındaki TYÇ’ye 19 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen TYÇ Kurulu 28. Toplantısı’ndan bu yana TYÇ Kurulu gündemine getirilmekte ve TYÇ Kurulunca uygun olarak değerlendirilenler çerçeveye yerleştirilmektedir.

Geçen bir yıl içerisinde gerçekleştirilen toplantılarda farklı yeterliliklerinin TYÇ’ye yerleştirilmesi başvurusunda bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun TYÇ’ye ilk yerleştirilen yeterliliği olan Çelik Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi de dâhil olmak üzere MYK’nın toplam 110 yeterliliği TYÇ’ye yerleştirilmiş durumdadır.

Bir yeterliliğin TYÇ’ye yerleştirilmesi kalite güvence süreçlerinin etkin bir şekilde işletildiğinin yanı sıra, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi’ne açık bir referans taşıdığı, yeterliliğe erişim süreçlerinin güvenilir ve şeffaf olduğu ve ilgili yeterliliğin eğitim kurumları ve işverenler tarafından kabul edildiği anlamına gelmektedir.

Önümüzdeki süreçte de, yeterliliklerin TYÇ’ye yerleştirilmesine devam edilerek yeterliliklerin şeffaflığı, güvenilirliği ve hareketliliği ulusal ve uluslararası düzeyde artırılacaktır.

TYÇ’yi kaliteden ödün vermeden ve şeffaflık ilkesine bağlı kalarak uygulama gayretimize ve kararlılığımıza desteklerinden ötürü tüm Kurul üyelerine ve paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.