170921-1

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Kurulu 34. Toplantısı, 16 Eylül 2021 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Sayın Metin KARAMAN başkanlığında gerçekleştirilmiştir. 

170921-2

Toplantıda ilk olarak Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Kalite Güvencesinin Sağlanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı Kurul üyelerinin görüş ve değerlendirmelerine sunulmuştur. Gerçekleştirilen değerlendirmeler sonrasında önceki öğrenmelerinin tanınması konusunda alanında uzman kişilerin katılacağı ve somut uygulama örneklerinin ele alınacağı bir bilgilendirme etkinliğinin düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

170921-3

Toplantının ikinci bölümünde yükseköğretim yeterliliklerinin TYÇ’ye yerleştirilmesi çalışmalarına yönelik istişarelerde bulunulmuş ve öncelikli olarak program akreditasyonuna sahip yeterliliklerinin TYÇ’ye yerleştirilmesine yönelik adım atılması kararlaştırılmıştır.

170921-4

Toplantının son bölümünde ise MYK’nın 19 farklı yeterliliğin TYÇ’ye yerleştirilmesine yönelik başvurusu değerlendirilmiştir. Kurul, TYÇ Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İnceleme Raporları doğrultusunda, 19 yeterliliğin daha TYÇ’ye yerleştirilmesine karar vermiştir. Bu kararla, TYÇ’ye yerleştirilen yeterlilik sayısı 70’e yükselmiş, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip kişilerin %91’i TYÇ’ye yerleştirilmiş bir yeterliliğe sahip hale gelmiştir.